Brněnská výškovnice
vrcholové knihy



HRAJTE O POKLAD BRNĚNSKÉ VÝŠKOVNICE
poklad

Na jeho obsahu se podílí:

Treking


vysivkyanasivky.cz


DÁLE DOPORUČUJEME

Brněnské vokruch vokolo Štatlu

PeakClimber

POKLADOHRA


Popis pokladohry * Jak získat body (FOTOSOUTĚŽ) * Jak získat stopy * Jak zjistit polohu pokladu

Jak získat body (FOTOSOUTĚŽ)

Body se získávají za nafocené zápisy v knihách Brněnské výškovnice. Hráč zadá snímky prostřednictvím tohto webového rozhraní do databáze a následně mu jsou započteny body. Ty se mu postupně připisují na jeho účet a může za ně postupně získávat stopy.


Postup

Celkový postup se pro nového účastníka může jevit složitě a zdlouhavě, výsledkem však bude nejen zábava při hledání pokladu, ale taky archív vrcholových knih, který vzniká právě ze snímků, které nám účastníci posílají a graf návštěvnosti vzešlý z údajů zadaných o jednotlivých dokumentacích. A není nutné se toho bát, po několika málo fotodokumentacích už to půjde skoro samo :-). Nový účastník dostane přístupové heslo pokud napíše na www[zavináč]vyskovnice[tečka]cz nebo vyplní formulář.

Po vyfocení knihy a návratu z vrcholu k počítači čekají účastníka dva úkoly: úprava snímků a zadání do databáze.  Po potvrzení platnosti organizátory získá účastník za každý zápis mezi FOTO zápisy 1 bod.  Nemá tedy význam provádět fotodokumentaci pouze svého zápisu.


fotak

Upozornění: provedenou fotodokumentaci zadávejte do databáze co nejdříve. Nestane-li se tak do týdne od nafocení, může se stát, že bude přefocena někým dalším a body za příslušné zápisy budou připsány někomu jinému.
Pokud v knize najdete zápis FOTO, který je méně než týden starý, zaměřte se na zápisy následující po něm. Pokud ale na stránce stavu fotodokumentace je údaj např. dva měsíce starý a v příslušné knize je jen tři týdny starý FOTO-zápis, klidně jej přefoťtě od data uvedeného na webu.

Jak fotit knihy?

Jak fotit knihy

Účastník digitálně nafotí v knize zápisy od posledního zápisu označeného slovem FOTO až po svůj poslední zápis, u nějž bude toto označení zřetelně zapsáno také. (Bez tohoto zápisu a označení nemůže být záznam zápisů uznán!)
Fotodokumentace se nejlépe provede digitálním fotoaparátem v režimu MAKRO v rozlišení  1200x900 nebo větším. Snaha je vyfotit celou dvoustranu na jeden snímek s minimem přesahu, ale s úplným pokrytím zápisů (pozor na konce řádků apod.).


Jak upravit snímky

Používejte libovoný obrázkový editor, volně ke stažení je např. IrfanView nebo XnView
Postup:
- seřazení obrázků do chronologického pořadí (od nejstaršího zápisu po zápis soutěžícího)
- pootočení případných šikmých snímků
- ořezání přesahu mimo knihu
- (nepovinně) zmenšení snímků na obdélník o rozměrech vepsatelných do 960x720
- uložení snímků do formátu JPG
- úprava barev, kontrastu a ostatních parametrů není vyžadována

Jak zadat fotodokumentaci do databáze

Provede se prostřednictvím těchto stránek přes položku Formulář v pravé nabídce. Úkolem soutěžícího je nyní prohlédnutí snímků a vyplnění počtů zápisů k jednotlivým datům. Do pole Poznámka k danému datu vyplní případné nejasnosti ohledně data nebo počtu zápisů, neplatné fotodokumentace, ale i zajímavé zápisy, na které stojí za to upozornit, případně i rozpoznaný nefotodokumentační zápis některého ze známých vrcholezců. Po uložení formuláře bude soutěžící vyzván k uložení snímků, a to buď jednotlivě ve formátu .jpg nebo jako balíky .zip (o velikosti max. 20MB).


Kam se vydat fotit

Přestože původní záměr výškovnice nebyl honit lidi po vrcholech na rychlost, potřeba získat body fotodokumentací vede k tomu, že výlet s tímto cílem je rozumné předem naplánovat a někdy i zbytečně neodkládat. V tabulce fotodokumentací knih můžeme vidět datum, kdy byl který vrchol nafocen a odhad, kolik se by mohlo v knize čekat bodů. Podle toho můžeme výlet naplánovat - je však třeba vzít v úvahu i ostatní fotiče. Je proto třeba zvolit vhodnou strategii.
Česká tábornická unie, oblast Jižní Morava, TK Korýši © 2021  |  www[zavinac]vyskovnice.cz